Κουφού Ελένη

Επιστροφή Εισηγήσεις ΥπευθύνουΑποστολή E mail

horizontal rule

Γεννήθηκε στην Αλεξανδρούπολη του Ν.Έβρου και κατοικεί και εργάζεται μόνιμα στη Μυτιλήνη από το 1988.

Αποφοίτησε το 1979 από τη Σχολή Νηπιαγωγών της Αθήνας και εργάστηκε ως νηπιαγωγός από το 1980 έως το 2003 που ανέλαβε  τα καθήκοντα της Υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων  στην Α/θμια Εκπ/ση Ν Λέσβου.

Άσκησε καθήκοντα Διευθύντριας Νηπιαγωγείων  από το 1980 έως το 1989 και από το 1993 έως το 2003.

Το 1994  και 1995 διεύρυνε την Επιστημονική και  Παιδαγωγική της κατάρτιση με  Τρίμηνη επιμόρφωση και επιμόρφωση ΟΕΠΕΚ, στο ΠΕΚ Μυτιλήνης και σε όλη τη διάρκεια της υπηρεσίας της παρακολούθησε επιμορφωτικές ημερίδες, σεμινάρια και συνέδρια που αφορούν  την Αισθητική Αγωγή, την Περιβαλλοντική Εκπ/ση,  την  Αγωγή Υγείας και Καταναλωτή και γενικότερα παιδαγωγικά θέματα. Το 2004 απεφοίτησε από το Τμήμα της Προσχολικής Αγωγής και του Εκπαιδευτικού σχεδιασμού της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Είναι κάτοχος PROFICIENCY στην αγγλική γλώσσα και CERTIFICAT στη  γαλλική, έχει κρατική πιστοποίηση  στους Η/Υ,  είναι απόφοιτος του  CARIERRA Business and Computing School  και κάτοχος του ECDL.

Είναι επιμορφώτρια στο ΠΕΚ Μυτιλήνης από το 2002, έχει οργανώσει σεμινάρια και ημερίδες που αφορούν Πολιτιστικά Θέματα, είναι μέλος της Θεατρικής Ομάδας Μυτιλήνης < Άστεγοι> και Μέλος του Πολιτιστικού Κέντρου ΦΙΛΟΤΕΧΝΙΚΌΣ ΟΜΙΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ << Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ >>. Έχει ανεβάσει θεατρικές παραστάσεις με μαθητές της στο θέατρο των «Άστεγων» και στο Δημοτικό θέατρο Μυτιλήνης, συνεργάστηκε με φορείς της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για πολιτιστικές εκδηλώσεις και συμμετείχε σε μουσειολογικά προγράμματα. Τον Μάρτιο του 2005, στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος ARION, πήρε μέρος σε εκπ/κή επίσκεψη στην Αγγλία με θέμα: «Μελέτη εκπ/κών συστημάτων», όπου είχε την ευκαιρία να ενημερωθεί για τις τελευταίες εξελίξεις στο αγγλικό εκπ/κό σύστημα και να ανταλλάξει απόψεις με Ευρωπαίους εκπαιδευτικούς από δώδεκα διαφορετικές χώρες της Ευρώπης.

horizontal rule