Ταυτότητα

Με την υπουργική απόφαση ΥΑ   Γ7/69259/10-07-2003 και την τροποποιητική της ΥΑ   Γ7/91483/01-09-2003 (ΦΕΚ 1321/16-09-2003/τ.Β') θεσπίστηκε ο θεσμός των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων και Καλλιτεχνικών Αγώνων με σκοπό την προώθηση των Πολιτιστικών Θεμάτων και την ενίσχυση των Καλλιτεχνικών Αγώνων.

Με βάση το ανώτερο θεσμικό πλαίσιο οι υπεύθυνοι Πολιτιστικών Θεμάτων και Καλλιτεχνικών Αγώνων παρακολουθούν τα Πολιτιστικά Προγράμματα των σχολικών μονάδων της Διεύθυνσής τους, ενημερώνουν εκπαιδευτικούς και Διευθυντές για τις δυνατότητες υλοποίησης προγραμμάτων σύμφωνα με το θεσμικό πλαίσιο, επισκέπτονται τις σχολικές μονάδες και συμβάλλουν στο σχεδιασμό των προγραμμάτων, οργανώνουν εκδήλωση με τη λήξη του σχολικού έτους στην οποία παρουσιάζονται τα προγράμματα των σχολείων της Διεύθυνσης. Παράλληλα ενημερώνουν τα σχολεία για τη διεξαγωγή των Πανελλήνιων Μαθητικών Καλλιτεχνικών Αγώνων, συμβάλλουν στην προετοιμασία των Αγώνων σε περιφερειακό και πανελλήνιο επίπεδο και αναλαμβάνουν την οργάνωση των Περιφερειακών Μαθητικών Καλλιτεχνικών Αγώνων στην περιοχή αρμοδιότητάς τους, σε περίπτωση που η Διεύθυνσή τους αναλάβει αυτό το έργο.

Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων και Καλλιτεχνικών Αγώνων Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Λέσβου: Κουφού Ελένη, Νηπιαγωγός

Διεύθυνση Γραφείου: Βουρνάζων 10, 81100 Μυτιλήνη

Τηλ. 22510 - 40542