Σεμινάρια

Επιστροφή Ημερίδες Σεμινάρια Εισηγήσεις Υπευθύνου

επιμορφωτικΟ σεμινΑριο

Από την Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Κουφού Ελένη με θέματα: α) Σχεδιασμός και υλοποίηση Πολιτιστικών προγραμμάτων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση  β) Η Τέχνη αρωγός στην εκπ/κή διαδικασία.

Σκοπός του σεμιναρίου: επιμόρφωση εκπ/κών Πρωτ/μιας Εκπ/σης  του 2ου Γραφείου Ν. Λέσβου.

Τόπος διεξαγωγής σεμιναρίου: 2ο Δημοτικό Σχολείο Μύρινας Λήμνου

Χρόνος διεξαγωγής σεμιναρίου: 18 –11-2003

bullet

1ο περιφερειακο σεμιναριο ενημερωσης  « Σκυταλοδρομια Αναγνωσης»

Διοργανώθηκε από το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου σε συνεργασία με την Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων της Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Λέσβου και τον Σύλλογο Εκπ/κών Πρωτ/μιας Εκπ/σης Λέσβου, την 23ην και 24ην Ιανουαρίου 2004 στο 4ο Δ.Σ. Μυτιλήνης, προκειμένου να ενημερωθούν οι εκπ/κοί για μεθόδους προσέγγισης της λογοτεχνίας στο σχολείο και την καλιέργεια της φιλαναγνωσίας.

bullet

«Οργανωση – Υλοποιηση Σεμιναριου Πολιτιστικων  Θεματων»

Στα πλαίσια της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στα Πολιτιστικά Θέματα, οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε Σεμινάριο Πολιτιστικών Θεμάτων στις 3/11/2004 στο ΠΕΚ Μυτιλήνης, από την Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων κ. Κουφού Ελένη με θέμα:

« Πολιτιστικό Πρόγραμμα – μια δημιουργική διαδικασία. Από την θεωρία στην πράξη »

bullet

«Οργανωση – Υλοποιηση Σεμιναριου Πολιτιστικων  Θεματων»

Στα πλαίσια της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στα Πολιτιστικά Θέματα, οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε Σεμινάριο Πολιτιστικών Θεμάτων στις 15/11/2004 στο Δ.Σ.Καλλονής, από την Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων κ. Κουφού Ελένη με θέμα:

Θεατρικό σεμινάριο (ΔΗΠΕΘΕ)

Στα πλαίσια της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στα Πολιτιστικά Θέματα, οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο θεατρικής αγωγής για τους εκπαιδευτικούς, από την Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Κουφού Ελένη σε συνεργασία με το ΔΗΠΕΘΕ Β. ΑΙΓΑΙΟΥ και τη Β/μια Εκπ/ση Ν. Λέσβου, με θέμα  «ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» και επιμέρους ενότητες: Ρυθμοί, αυτοσχεδιασμοί και δραματοποίηση κειμένων με θέμα τη θάλασσα, ως εξής:

Βιωματικό Σεμινάριο στα Κεντρικά Λύκεια Μυτιλήνης, το Σάββατο 11 και την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2004.

Η εκπαιδευτική διεύθυνση ήταν του Δήμου Αβδελιώδη και η επιμέλεια του Γιώργου Μπινιάρη. Δίδαξαν ο Γιώργος Μπινιάρης, σκηνοθέτης –δάσκαλος θεάτρου, η Μαρία Ρεβελάκη- εκπαιδευτικός- ηθοποιός, η Αυγουστίνα Λυκουρίνα, θεατροπαιδαγωγός και η Αρκαδία Ψάλτη, ηθοποιός- θεατροπαιδαγωγός.

Το Σεμινάριο παρακολούθησαν 50 δάσκαλοι και νηπιαγωγοί.

Θεατρικό σεμινάριο (ΔΗΠΕΘΕ)

Στα πλαίσια της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στα Πολιτιστικά Θέματα, οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο θεατρικής αγωγής για τους εκπαιδευτικούς, από την Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Κουφού Ελένη σε συνεργασία με το ΔΗΠΕΘΕ Β. ΑΙΓΑΙΟΥ και τον Σύλλογο Εκπ/κών Α/μιας εκπ/σης Ν. Λέσβου, με θέμα  «ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» και επιμέρους ενότητες: Ρυθμοί, αυτοσχεδιασμοί και δραματοποίηση κειμένων με θέμα τη θάλασσα, ως εξής:

Βιωματικό Σεμινάριο στα Κεντρικά Λύκεια Μυτιλήνης, το Σάββατο 26 και την Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2005.

Η εκπαιδευτική διεύθυνση ήταν του Δήμου Αβδελιώδη και η επιμέλεια του Γιώργου Μπινιάρη. Δίδαξαν ο Γιώργος Μπινιάρης, σκηνοθέτης –δάσκαλος θεάτρου, η Μαρία Λούρου, εκπαιδευτικός-θεατροπαιδαγωγός και η Ειρήνη Σταμούλη, θεατροπαιδαγωγός.

Το Σεμινάριο παρακολούθησαν 50 δάσκαλοι και νηπιαγωγοί.

Θεατρικό σεμινάριο (ΔΗΠΕΘΕ)

Στα πλαίσια της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στα Πολιτιστικά Θέματα, οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο θεατρικής αγωγής για τους εκπαιδευτικούς, από την Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Κουφού Ελένη σε συνεργασία με το ΔΗΠΕΘΕ Β. ΑΙΓΑΙΟΥ και τον Σύλλογο Εκπ/κών Α/μιας εκπ/σης Ν. Λέσβου, με θέμα  «ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ»

Βιωματικό Σεμινάριο στα Κεντρικά Λύκεια Μυτιλήνης, το Σάββατο 12 και την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2005.

Η εκπαιδευτική διεύθυνση ήταν του Δήμου Αβδελιώδη και η επιμέλεια του Γιώργου Μπινιάρη. Δίδαξαν ο Γιώργος Μπινιάρης, σκηνοθέτης –δάσκαλος θεάτρου και η Ειρήνη Σταμούλη, θεατροπαιδαγωγός.